Nasze gabinety


gabinet okulistyczny

gabinet chirurgiczny


Jak do nas trafić?


dojazd


Sznurki, linki, troczki, ścieżki i inne przydatne informacje


linki

 

    W związku z coraz to większym zainteresowaniem udzielaniem porad okulistycznych za pośrednictwem poczty elektronicznej postanowiliśmy na łamach naszej witryny, umieścić niektóre zapytania i odpowiedzi na Wasze maile.

    Umieszczone tu zapytania do lekarza okulisty Izabelli Klimowicz i udzielone przez nią odpowiedzi maja na celu pogłębienie Waszej wiedzy medycznej, jako pacjentów, z zakresu okulistyki. Oczywiście nie będziemy publikować wszystkich pytań zadawanych nam w listach ale wybierzemy te, naszym zdaniem najbardziej przydatne dla potencjalnego pacjenta, który cierpi nie tylko z powodu choroby ale tez na brak wyczerpującej informacji o swych schorzeniach.

    Zastrzegamy sobie prawo do skrócenia i przeredagowania waszych zapytań by były bardziej zrozumiałe dla szerokiego grona Internautów.


Pytanie:

Czy to możliwe, że okulista przypisał mi okulary minusy z cylindrami (astygmatyzm) na oko lewe: -1.0Dcyl w osi ax 76 stopni, oko prawe: -0.5Dsph~-1.0Dcyl w osi ax 90 stopni. Ja zawsze nosiłem plusy. Mam 19 lat i w tych okularach czuje się  trochę dziwnie. Proszę także napisać czy mogę jeździć motocyklem. Czy wzrok w moim  lewym  oku może jeszcze się poprawić?

Odpowiedź:

Szanowny Panie

Jeżeli nosił Pan plusy to podejrzewam, ze mogły one po latach noszenia szkieł ulec zmniejszeniu. Bywa tak że jeżeli są nieduże plusy a oko rośnie szybko u młodego człowieka to następuje zmiana znaku (na minus) i oko staje się krótkowzroczne. Należy to jednak dokładnie zbadać opierając się na badaniu po kroplach atropinowych, a nie badaniu komputerowym, które jest tylko orientacyjnym badaniem pomocniczym. Podejrzewam ze takie badanie było wykonane w Pana przypadku lub niedokładnie został Pan zbadany.

Dlatego złe się Pan czuje w okularach. Zawsze przy astygmatyzmie pacjent musi się przyzwyczaić do szkieł. Trwa to około dwóch tygodni. Jeżeli czuje się Pan mimo to źle, a recepta została wykonana przez optyka solidnie, należy wiec zwrócić się ponownie do lekarza aby rozstrzygnął sprawę.

Odnośnie drugiej kwestii prowadzenia motocykla wg obowiązujących przepisów badania kierowców wada wzroku nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia motocykla (kat. A). W zależności od tego jak kształtuje się Pana ostrość wzroku należy zalecić prowadzenie pojazdu w okularach. Niemniej jednak o tym powinien zadecydować lekarz.


 

Jak się z nami skontaktować?


kontakt

porady


Nasza współpraca


salony optyczne

Internet


Nadesłane zapytania i odpowiedzi


maile od Was